Czym jest zapach i jak oddziałuje na człowieka?

Węch jest niezwykle wyjątkowym zmysłem człowieka, ponieważ występuje w nim bezpośrednie połączenie ośrodkowego układu nerwowego z bodźcami zewnętrznymi. Jesteśmy w stanie rozpoznać i zapamiętać ok. 10 tys. różnych zapachów. Niesamowite, prawda? Z tego względu zapachy, które odczuwamy na co dzień są niezwykle istotne w naszym życiu, choć nie zawsze doceniamy ich znaczenie. Wielokrotnie decydują one […]

Węch jest niezwykle wyjątkowym zmysłem człowieka, ponieważ występuje w nim bezpośrednie połączenie ośrodkowego układu nerwowego z bodźcami zewnętrznymi. Jesteśmy w stanie rozpoznać i zapamiętać ok. 10 tys. różnych zapachów. Niesamowite, prawda?

Z tego względu zapachy, które odczuwamy na co dzień są niezwykle istotne w naszym życiu, choć nie zawsze doceniamy ich znaczenie. Wielokrotnie decydują one o podejmowanych decyzjach na różnych płaszczyznach życia. Wpływają na zdrowie, zachowania i emocje człowieka oraz podświadomie skłaniają do dononania określonych wyborów.

Wielowymiarowe działanie zapachu

Najogólniej mówiąc, zapach jest zestawem związków chemicznych wystepujących w przyrodzie, oddziałujących na nasz zmysł powonienia. Może być pozyskiwany syntetycznie lub z naturalnych składników. Gotowe kompozycje zapachowe w produktach to najczęściej bardzo złożone zestawienia wielu nut zapachowych, które w całości tworzą zupełnie nowy aromat.

Ilość bodźców zapachowych odczuwanych przez człowieka każdego dnia, znacznie przekracza nasze możliwości świadomego odbioru. Dlatego system węchowy celowo eliminuje niektóre z nich na poziomie podświadomości. Co za tym idzie, przyzwyczajamy się do zapachu mimo, że jest on stale obecny dookoła nas. Nie mniej jednak jakość aromatów, którymi się otaczamy ma ogromne znaczenie w życiu.

Zapachy wpływają na nasze zdrowie, zachowania oraz emocje. Niektóre aromaty mogą wywołać np. odprężenie lub senność (lawenda, melisa, rumianek), orzeźwienie (imbir, czekolada, lukrecja), dodawać zmysłowości (drzewo sandałowe, jaśmin, paczula, ylang-ylang) albo odwrotnie powodować rozdrażnienie i niepokój (nieprzyjemne wonie, np. potu, nieumytych naczyń, przepełnionego kosza na śmieci).

Co wchodzi w skład gotowego zapachu?

Pełna kompozycja zapachowa to coś więcej, niż tylko kilka połączonych ze sobą nut i aromatów. Każdy zapach stanowi unikatową mieszankę woni inspirowanych naturą, które uwalniane są w różnym czasie. Jakie to nuty?

Łatwo to zobrazować wyobrażając sobie piramidę zapachu. U samego szczytu znajdują się nuty głowy (górne), zawierające substancje zapachowe o najwyższej lotności, które tworzą pierwsze wrażenie danego produktu (działają pobudzająco i odświeżająco). To najważniejsza nuta dla Ciebie. Właśnie ją wyczujesz tuz po otwarciu buteleczki oraz określisz, czy zapach Ci się dostatecznie podoba. Wraz z czasem wyczujesz rozwijające się nuty serca (środkowe). Nadają one kompozycji wyrazistości i charakteru. Stanowią motyw przewodni zapachu. Jako ostatnie wyczujesz nuty bazowe (dolne), które składają się z substancji o najmniejszej lotności, dzięki czemu są najtrwalsze ze wszystkich. Są też mniej intensywne, niż pozostałe jednak decydują o odbiorze pełnego zapachu. Ich zadaniem jest podtrzymanie zapachu i dodanie mu energii. Czesto do kompozycji zapachowych dodaje się też nuty łączące lub utrwalające, w celu uzyskania harmonii zapachu.

Zapach damski, czy męski?

Substancje zapachowe mogą być odbierane zupełnie inaczej, w zależności od preferencji danej osoby. Przyjmuje się, że zapachy kwiatowe, owocowe i słodkie są domeną kobiet. Natomiast po zapachy nieco cięższe, orientalne, korzenne i drzewne chętnie sięgną mężczyźni. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. Bardzo prawdopodobne jest, że gdy trafnie rozpoznasz nuty zapachowe, które odpowiadają Twoim zmysłom, to bez trudu w przyszłości wybierzesz ulubiony zapach nawet bez jego testowania!

Poniższy podział stanowi jedynie konwencjonalną wskazówkę, którą można sie kierować przy wyborze zapachu. Szczególnie, gdy chcemy sprawić komuś prezent. Jednak warto mieć na uwadze, że kobiety coraz częściej sięgają po zapachy męskie, a mężczyźni po damskie. Nie ma jednolitej granicy, która wskazałaby jasny wybór w tej kwestii.

Nuty zapachowe kierowane do kobiet są:
– kwiatowe (zielone, owocowe, świeże, kwiatowe, słodkie),
– orientalne (ambrowe, korzenne),
– szyprowe – oparte na cytrusach, jaśminie, czy mchu dębowym (kwiatowe, owocowe, świeże, zielone).

Zapachy, po które często sięgają mężczyźni to:
– fougere – zapach na bazie paproci i mchu, a także cytrusów i świeżych ziół (świeże, drzewne, ambrowe),
– orientalne (ambrowe, korzenne),
– drzewne (drzewo sandałowe, cedrowe, cytrusowe i korzenne),
– szyprowe (mieszanki kwiatowo – drzewne, świeże, cytrusowe).


Jaki zapach wybrać na prezent?

Wybór odpowiedniego zapachu na prezent wcale nie musi przysporzać problemu. Obecnie istnieje wiele nut zapachowych, które podobają się osobom, o różnych upodobaniach. Są bardzo uniwersalne, łagodne i przyjemne. Stanowią wielowymiarową kompozycję aromatów. Zaliczyć można do nich delikatne, kwiatowe i owocowe mieszanki, lub te na bazie lekkiego drewna, czy przypraw korzennych. Zapachy zielone, czyli zielona herbata, lawenda, trawa cytrnowa sa uniwersalnym wyborem, który także spodoba się Twoim bliskim.

Dla fanów łagodnych i subtelnych zapachów do domu proponujemy dyfuzor zapachowy z patyczkami Japoński Jaśmin z kolekcji Afrodyzjak. Orientalne zapachy nadają tajemniczy i romantyczny klimat we wnętrzu, szczególnie chętnie wybierane sa do sypialni i salonu.

Osoby lubiące nieco bardziej słodkie i zmysłowe aromaty zachwycą się czarującym waniliowo – korzennym połączeniem, ukrytym w szaszetce zapachowej Afrodyzjak Wanilia i Pieprz lub patyczkach zapachowych Wanilia z Madagaskaru.

Bardzo praktycznym i użytecznym dodatkiem zapachowym do samochodu, nie tylko dla mężczyzn będą kulki zapachowe Zielona Herbata lub saszetka zapachowa Zielona Herbata. Idealne, jako mały dodatek do głównego prezentu!

Zadbaj o siebie i bliskich! ♥

Pamiętaj, że otaczenie się przyjemnym zapachem może pozytywnie wpływać na samopoczucie, dodawać energii w ciągu dnia oraz relaksować wieczorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *